Odkładasz pieniądze na przyszłość i co roku zmniejszasz swój PIT. Goldman Sachs Obligacji to rozwiązanie z charakterem. Przejawia się on bardziej liberalnym podejściem do ryzyka stopy procentowej, które stanowi kluczowy obszar zarządzania funduszem polskich obligacji skarbowych. Z reguły jest ono nieco wyższe niż u większości rywali – w portfelu funduszu goszczą głównie obligacje skarbowe o długim terminie zapadalności. Przy korzystnej koniunkturze pozytywnie przekłada się to na budowanie przewagi konkurencyjnej, ale też okresowo skutkuje wyższymi wahaniami jednostki.
Goldman Sachs Obligacji Plus
Fundusz inwestuje do 100% zgromadzonych aktywów w krótko i średnioterminowe dłużne instrumenty finansowe. Główną część lokat stanowią instrumenty dłużne emitowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski oraz emitentów mający siedzibę w Rzeczpospolitej Polskiej. Ekspozycja portfela na polskiego złotego wynosi od 70% do 100% aktywów funduszu. Zarządzając Funduszem wybieramy instrumenty dłużne pozwalające na wzrost wartości aktywów przy umiarkowanym ryzyku inwestycyjnym.
Oceny funduszu
- Segment GPW Alternatywny System Obrotu to funkcjonujący w ramach Catalyst subrynek przeznaczony dla transakcji detalicznych, prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.
- Fundusz dąży do osiągnięcia stopy zwrotu wyższej od benchmarku WIBOR6M+0,3%, ale dopuszczalny jest uznaniowy wybór poszczególnych inwestycji Funduszu.
- Goldman Sachs Krótkoterminowych Obligacji to produkt z grupy funduszy dłużnych o uniwersalnej strategii.
Stratedzy Goldman Sachs pozostają optymistami, jeśli chodzi o przyszłą trajektorię cen złota, prognozując cel na poziomie 2700 dolarów za uncję troy do końca roku, co oznacza wzrost o 17% w porównaniu z obecnym poziomem. Trwające niepokoje geopolityczne, szczególnie na Bliskim Wschodzie, wzmocniły reputację złota jako niezawodnego, bezpiecznego aktywa. Do gwałtownego wzrostu cen złota w znacznym stopniu przyczynił się aktywny udział banków centralnych i popyt konsumencki w Azji, pomimo wyzwań związanych z ożywieniem gospodarczym i deprecjacją waluty. Fundusz Goldman Sachs można wymieniać na bardzo ciekawe rynki akcyjne.
Katalogi Funduszy
W kolejnych latach znów kluczowa będzie polityka banków centralnych – jeżeli stopy procentowe pozostaną na wyższych poziomach, to wyceny obligacji znormalizują się (słabe bessy, w hossie zyski wynosić będą 3-5%). Obligacjami wciąż można dywersyfikować portfel, ale w kolejnych latach będą inne rynki, które dają zarobić co najmniej 19% rocznie. W podsumowaniu można napisać krótko – za obecny stan obligacji odpowiada polityka banków centralnych.
Goldman Sachs Obligacji Korporacyjnych
Jednym z ciekawszych funduszy jest Goldman Sachs rynków wschodzących.
Ich działania w czasie „Covid19” wywołały historyczną bessę, natomiast normalizacja polityki rozpoczęła historyczną hossę (efekt bazy). Być może w czasie schyłkowym hossy obligacje wyrównają swój historyczny szczyt. Przede wszystkim dla obligacji nastąpił bardzo dobry okres, po historycznej bessie. Dobry wynik Goldman Sachs Obligacji jest więc po części efektem bazy (spore zaniżenie wyceny po bessie) jak i rozpoczętej hossy na rynku obligacji. Hossa na rynku obligacji rozpoczyna się w momencie trwania cyklu dezinflacji, a kończy się zwykle w czasie schyłku cyklu obniżek stóp procentowych.
Aktywa funduszu są inwestowane głównie w instrumenty dłużne emitowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski oraz emitentów mających siedzibę w Polsce. Ekspozycja portfela funduszu na walutę polską wynosi od 70% do 100% aktywów. Fundusz inwestuje w krótko- i średnioterminowe Broker EXNESS świadczy usługi transakcyjne na rynku Forex dłużne papiery wartościowe, emitowane przez Skarb Państwa lub NBP oraz emitentów mających siedzibę na terytorium Polski. Od 70% do 100% aktywów lokowane jest w walucie polskiej. Pozostała część aktywów może być lokowana w listy zastawne, depozyty, jednostki i tytuły uczestnictwa.
Jesteśmy więc w zaawansowanej hossie, ale cykl obniżek stóp procentowych jeszcze nie zbliża się do końca. Goldman Sachs Obligacji to fundusz inwestycyjny otwarty, który inwestuje w obligacje emitowane przez Skarb Państwa i Narodowy Bank Polski, a także obligacje korporacyjne. Fundusz jest zarządzany aktywnie, co oznacza, że zarządzający funduszem podejmuje decyzje o tym, w które obligacje inwestować.
Główną kategorię lokat funduszu stanowią dłużne papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwa mające siedzibę na terytorium Polski. Pozostałą część lokat stanowią jednostki i tytuły uczestnictwa funduszy inwestycyjnych oraz instrumenty pochodne zapewniające ekspozycję na polskie i globalne rynki obligacji korporacyjnych. Goldman Sachs Obligacji Plus to interesująca propozycja wśród produktów o relatywnie niskim ryzyku – funduszy dłużnych polskich uniwersalnych. Na ich tle wyróżnia się koncentracją na rynku obligacji skarbowych.
Kluczową rolę odgrywają instrumenty krajowe, chociaż dołączane są również zagraniczne, np. Charakterystyczne jest, że to przede wszystkim w zakresie obligacji skarbowych poszukiwana jest stopa zwrotu, a podejmowane tzw. Ryzyko stopy procentowej potrafi być relatywnie wyższe niż u konkurencji. Goldman Sachs Krótkoterminowych Obligacji to produkt z grupy funduszy dłużnych o uniwersalnej strategii. Co do zasady jest rozwiązaniem o względnie niskim poziomie ryzyka.
Na tle konkurencji wyróżnia go aktywne poszukiwanie wyniku. Zarządzający posiada bowiem mandat na wykorzystywanie większości dostępnych na rynku możliwości. W zakresie papierów skarbowych, będących filarem portfela, podejmowane może być relatywnie wyższe ryzyko. Walka o stopę zwrotu rozgrywa się również na rynkach zagranicznych, także tych bardziej egzotycznych, w zależności od bieżącej sytuacji rynkowej. Z kolei w ramach polskich papierów nieskarbowych (historycznie do ok. 50% portfela) stosowane jest ostrożne podejście. Wykorzystywane są bowiem obligacje wyemitowane przez najbardziej wiarygodne podmioty – instytucje rządowe, duże spółki publiczne, banki.
Ich udział powninien stanowić nie mniej niż 50% wartości aktywów netto funduszu. Segment BS Alternatywny System Obrotu to funkcjonujący w ramach Catalyst subrynek przeznaczony dla transakcji hurtowych, prowadzony przez spółkę BondSpot. Jednostką transakcyjną jest pakiet o wartości 100 tys. Obrót jest prowadzony w systemie notowań ciągłych.
Fundusz może inwestować zgromadzone aktywa w inne instrumenty finansowe określone w prospekcie informacyjnym, przy zachowaniu przewidzianych tam limitów. Fundusz dąży do osiągnięcia stopy zwrotu wyższej od benchmarku WIBOR6M+0,3%, ale dopuszczalny jest uznaniowy wybór poszczególnych Koniec wydania czerwca i PCE inwestycji Funduszu. Zbuduj prywatną emeryturę odkładając pieniądze na IKE z funduszami w Polsce. Fundusz wykorzystuje zmienność na rynku dłużnych instrumentów finansowych, w związku z czym duration (średni ważony termin do wykupu) jego portfela inwestycyjnego może być ujemne.
Zarządzający aktywnie poszukuje okazji również na zagranicznych rynkach (historycznie do 15% aktywów netto). W portfelu funduszu epizodycznie można było znaleźć takie obligacje jak węgierskie czy czeskie, a także bardziej „egzotyczne” tematy. Aktywa funduszu inwestowane są głównie w średnio- i długoterminowe instrumenty dłużne, w szczególności obligacje emitowane, gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski.
Nie tak dawno przedstawialiśmy kilka funduszy obligacji, które wypracowały bardzo dobre wyniki (ranking obligacji). Kilka funduszy wypracowało bardzo dobry wynik, w czołówce jest fundusz MaxiTrade: broker dla początkujących i profesjonalistów. Dowiedz się ile wynoszą limity wpłat na IKE i IKZE w 2024 roku. Nawet jeśli ten temat wydaje Ci się bardzo odległy i mało interesujący, warto poświęcić kilka minut na to, żeby o emeryturze wiedzieć więcej. Na przykład eskalacja amerykańskich sankcji finansowych podobna do ostatnich trendów może spowodować wzrost cen złota do 3130 dolarów za uncję troy, w związku ze zwiększonymi zakupami banku centralnego. Polityka ta pomogła utrzymać ceny złota na stabilnym poziomie powyżej 2300 dolarów, pomimo innych wahań na rynku.